Özgün Yemek Tarifleri

Domates ile ilgili bilgiler

Domates

Gerek çiğ ve salata gerekse yemeklere doğrayıp pişmiş olarak yediğimiz domates mutfağımızın vazgeçilmez sebzesidir.

Nasıl Alacaksınız?
1- Domatesin yapay gübreyle serada yetişeni değil, doğal gübreyle ya da kendiliğinden tarlada yetişeni makbuldür. Bir domatesin sera ya da tarla ürünü olup olmadığını şöyle anlıyabilirsiniz: Sera domatesleri çok kırmızı ve düzgündür. Tarla domatesleri yamru yumrudur. Göbeğinde çatlaklar vardır. Rengi biraz yeşile çalar.
2- Domatesin büyüğünü değil, orta boylusunu ya da küçüğünü alın. Boyu küçüldükçe lezzeti artar.
3- Tarla domatesinin rengi ne kadar kırmızı ise kendisi de o kadar olgun ve suludur.
4- Bitkinin göbeğindeki taç yapraklarına bakın. Yapraklar yeşilse domates taze, yapraklar kuruysa domates bayattır.
5- Kıpkırmızı sera domatesi alacağınıza, rengi yeşil de olsa, bulursanız, doğal tarla domatesini alın. Domatesleri gazete kağıdına sarıp üç gün bekletirseniz kızardıklarını göreceksiniz.

Nasıl Yiyeceksiniz?
1- Domatesi daha çok çiğ ve salata olarak yeyin. İçindeki madensel tuzlar ve vitaminlere kendi asiti de eklenince daha yararlı hale gelir, mide ekşimelerini ve yanmalarını önler.
2- Domatesin kabuğu mide çeperlerine yapışırsa sindirimi güçleşir. Eğer domatesiniz çok olgunsa ya da bıçakla soymak için fazla zamanınız yoksa kaynak suya atıp bir kaç saniye bekletin. Çıkarın, kabuğunun üstüne bıçağın sırtını bastırın, sonra soyun. Kabukların kolayca soyulduğunu göreceksiniz.
3- Toprakla teması yakın olan bir sebzedir. Üretiminde de çok miktarda tanmsal ilaçlar kullanılır. Gerek topraktan gelen mikroplardan, gerekse tanmsal ilaçların kimyasal artıklarından arındırmak için domatesleri çok iyi yıkayın.
4- Domatesi kestiğiniz zaman hepsini yeyin. Yarım bırakıp beklettiğiniz takdirde içinde bulunan ve havaya Karşı çok duyarlı olan A, K ve C vitaminleri oksijenle birleşip yok olur, besin değerini yitirirler.

Nasıl Koruyacaksınız?
1- Domatesleri buzdolabına göbek kısmı alta gelecek şekliyle koyun, böylece çürümesini önlemiş olursunuz.
2- Çürümüş domatesteki mikrop ve bakteriler sağlığınızın en büyük düşmanlarıdır. Domatesin büyük bir bölümü küflenmiş ya da moranp siyah bir renk almışsa o kısmı bıçakla keserek kalanını kullanmaya kalkmayın, domatesi bütünüyle çöp sepetine atın.
3- Domatesin yapısında bulunan A ve K vitaminleri ışığa karşı çok duyarlıdır. Gün ışığında ölüp besin değerini yitirirler. Evinizdeki domatesi loş yerlerde koruyun. Tam olmadan toplanıp, kızarması için güneşe serilen domates kızarır ama vitaminlerinin pek çoğunu da kaybeder.

Yararları:
Fransızlar domatese "Aşk elması" der. Görünüşü kadar lezzeti de hoş olan bu güzel sebzeyi sevmeyen hemen hemen yok gibidir.
• Enerji verir ve organizmaya canlılık kazandırır.
• Gut hastalığına ve romatizmaya karşı iyi bir doğal ilaçtır.
• İskorpit denen diş hastalığını iyileştirir.
• Bağırsakları yumuşatır, pekliği giderir.
• İdrar söktürür, üreyi azaltır.
• Böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırır.
• Yapısındaki B vitamini sayesinde sinirleri dinlendirir.
• Soğuk Algınlığına Karşı Korur
• Domateste bol miktarda C vitamini vardır. Bilindiği gibi, bu vitamin grip, nezle, anjin gibi soğuk algınlığından doğan hastalıklara karşı bedenin direncini arttırır.

Cinsel Gücü Arttırır:
Fransızlann domatese "aşk elması" adını vermeleri boşuna değildir. Domateste A, B ve C vitaminlerinin yanısıra K vitamini de bulunur. Cinsel gücü arttırmak için uygulanan tedavilerde, hormonların yanısıra B, E ve K vitaminleri verilir.

Kadın Cildini Güzelleştirir:
Domateste bulunan sitratlar ve tartratlar kadın cildinin dostudur. Domatesten hazırlanan pek çok güzellik losyonları ve maskları vardır.

Yararlı Bilgiler:
• İşiniz aceleyse, domatesin kabuğunu daha çabuk soymak için sıcak suya atıp biraz bekletin. Kabuğunun daha çabuk ve daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.
• Hazırda kaynar su yoksa domatesin yüzeyini bıçağın sırtıyla bastırarak tarayın. Daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.
• İçindeki asit sayesinde iştahı açar. Ancak, fazla yendiğinde bu asit ekşime yapar. Akşam yemeklerinde domatesi fazla kaçırırsamz uykunuz da kaçabilir.
• Hava kirliliği çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Kanınızı zehirlerden temizlemek için zaman zaman domates kürleri yapın.
• Midesi zayıf olanların domatesi pişmiş olarak değil, çiğ yemeleri doğru olur.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

Domates

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Domates Domatesin faydaları Domatesin yararları

Domates Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Domates Hakkındaki Yorumlar

Domates hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.