Özgün Yemek Tarifleri

Hindiba ile ilgili bilgiler

Hindiba

Mavi çiçekli hindiba Akdeniz kıyısındaki ülke ve kentlerde yetişen uzun yapraklı bir bitkidir. Bahçe hindibası ve yabani hindiba olmak üzere iki türlüdür. Ege ve Akdeniz kıyılarında oturanlar hindibanın yararlarını çok iyi bilir ve hindiba salatısını çok severler. Hindibanın faydalan eski Mısır ve eski Yunanistan'da da biliniyor, kanı zehirlerden temizlemek için ondan çeşitli doğal ilaçlar yapılıyordu. Örneğin, Yunanlı hekim Dioccori de hastalanna ilaç olarak sık sık hindiba verirdi. Meslektaşı Galiyen ise zehirlenmelere, sindirim sistemindeki rahatsızlıklara ve göz hastalıklanna karşı hindibadan yararlanırdı.

Her derde deva:
Başta Fransa olmak üzere günümüz Avrupası'nda sarılık, safra kesesi tembelliği, çıbanlar ve egzema hindiba ile iyileştiriliyor. Bu bitki idrar yollarını yıkayıp temizler, barsaklan yumuşatır ve idrar söktürür. Peklik, ödem gibi hastalıklara karşı da ilaçtır. Ateş düşürür. İştah açar, bedeni güçlendirir.

Doğumu Kolaylaştırır:
Hindibada bulunan prostoglandin maddesi doğumu kolaylaştırır. Gebeliğin altında ayından itibaren hamile kadın, doktorun denetimi altında hindiba yaprakîannı kay-natmalı ve günde bir su bardağı içmelidir.

Karaciğer hastalıklarına çok iyi gelir:
Karaciğer en önemli organlanmızdandır. Zehirlerin pek çoğunu bu organ depo eder. Özellikle yaş kırkı geçtikten sonra karaciğere çok iyi bakmak gerekir. Taze ya da kurutulmuş hindiba yapraklarından beş altı tanesini bir litre suya atın ve demlenmesi için bir süre bekletin. Sonra günde iki fincan bu sudan için. Şifalı hindiba çayı hem karaciğerdeki, hem kandaki zehirlerin atılmasını kolaylaştırır.

Diğer Yararları:
• Bağırsak tıkanıklıklarını açar, damarları genişletir.
• Suyu gargara yapılırsa bademcikleri iyileştirir.
• Lapası romatizma ve siyatiğe karşı birebir ilaçtır.
• Yarım avuç hindiba yaprağı çiçekleri ve köküyle kaynatılıp cilt bu su ile yıkanırsa teni güzelleştirir.
• Erkeğin cinsel gücünü arttırır. Bazı illerimizde gerdek gecesi güveylere içirilir.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Hindiba Hindiba yararları Hindibanın faydaları

Hindiba Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Hindiba Hakkındaki Yorumlar

Hindiba hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.