Özgün Yemek Tarifleri

Şalgam ile ilgili bilgiler

Şalgam

Avusturyalı hekim R.Breuss, 1950'den beri, kanser hastalığım şalgam suyuyla iyileştirmeyi deniyor. Doktor Breuss, kanser hastalarına kırk iki gün boyunca, havuç, kereviz, patates ve şalgam suyu içmelerini öneriyor ve bu kür sayesinde kanseri yenebileceklerini söylüyor.

Latince adı "Brassica Napus" olan şalgam turpgillerden bir sebzedir. Yapısında A,B ve C vitaminleri, iyot, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi madensel tuzlar, yapraklarında demir ve bakır bulunan şalgam zengin bir besin kaynağıdır. Doğabilimci ve beslenme uzmanı Maurice Messegue bu sebze hakkında şunları yazar: 'Vitamin, şeker ve madensel tuzlar yönünden çok zengindir. Çocuklarınız şalgamı seviyorlarsa, bırakın bol bol yesinler. Kesinlikle, sebzelerin sağlığa en yararlı olanıdır.." Yararları Avusturyalı hekim R.Breuss'ün kansere karşı ilaç olarak önerdiği şalgamın pek çok hastalıkları iyileştirici özelliği vardır. Şöyle ki:

• Bronşları açıp göğsü yumuşatır, solunum yollarını temizler,
• Öksürüğe, bronşite, anjine, zatürreye, zatülceme, astıma ve boğmacaya karşı etkin bir doğal ilaçtır,
• Dıştan uygulandığında romatizma, gut ve eklem yangılarının ağrılarını dindirir,
• Çıban ve apseleri iyileştirir,
• Soğuktan meydana gelen çatlakları, yara bereleri kapatır.

Nasıl Kullanacaksınız?
Demleme: İnce kıyılmış büyük bir şalgamı bir litre suya atın ve balla tatlandırarak istediğiniz kadar için. R.Breuss'e göre bu su kanser tümörünün faaliyetini durdurur.
Şurup: Büyücek bir şalgamı oyun, oyulmuş yere nöbet şekeri veya bal koyun, sonra şalgamınızı bir bardağa yerleştirin. Şurup yavaş yavaş şalgamdan bardağa süzülür. Günde yarım bardak için.
Kuvvet Macunu: Şalgam, "Deli" diye anılan, onsekizinci Osmanlı padişahı Sultan İbrahim'in kuvvet macunudur.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Şalgam Şalgamın yararları

Şalgam Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Şalgam Hakkındaki Yorumlar

Şalgam hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.