Özgün Yemek Tarifleri

Sarmısak ile ilgili bilgiler

Sarmısak

Antik Yunanlıların "pis kokulu gül" adını taktıkları sarmısak besin listelerinde birinci sırayı alır, besinlerin kralıdır. Nitekim Avrupanın hovarda kralları bol bol sarmısak yerlerdi. Uçkuruna düşkünlüğüyle tanınan Fransız Kralı Gaskonyah Dördüncü Henri'nin ağzı hep sarmısak kokardı.

Meksika'da, Antiller'de ve Filipinler'de dövüş horozlarına sarmısak yedirilir. Romalılar da, gladyatörlere, arenaya çıkmadan bir gün önce sarımsaklı yemekler hazırlarlardı. Ortaçağın büyük hekimlerinden Galien, Avrupalıların Avincen adıyla tanıdıkları ünlü Türk hekimi İbni Sina pek çok hastalığa karşı sarımsağı ilaç olarak yazardı.

Kırkı Aşkın Yararlı Madde Var:
Sarmısak, besin listelerinde birinci yerini, yapısında bulunan, manganez, silisyum, iyot, kükürt gibi madensel tuzlara, sülfür bileşiklerine, sülfürlü şekere, alil okside, antibiyotiklere, bitkisel yağa ve daha burda saymadığımız kırkı aşkın yararlı maddeye borçludur.

Yararları:
Her derde deva sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Burda, en önemlilerine değinmekle yetinelim:

• İyi bir antibiyotiktir, mikroplan öldürür.
• Bağırsakları solucan ve kurtlardan temizler.
• Karaciğer rahatsızlıkları, tiroid, böbreküstü v.s iç salgı bezleri, gut, siyatik, baş dönmeleri, kulak uğuldaması, ateş inip çıkması gibi bir çok hastalıklara iyi
• Kandaki şeker miktarını dengeler. Şeker hastalığına karşı en iyi doğal ilaçtır. Boğazına düşkün aşın şişmanlann bir önlem olarak, bol bol sarımsak yemelerinde yarar vardır.

Yüksek Tansiyonu Düşürür:
Zamanımızın yaygın tehlikelerinden olan enfarktüs ve beyin kanamalarınının baş sorumlusu yüksek tansiyondur. Sarmısak yüksek tansiyonu düşürdüğü gibi kan damarda yumuşatarak damar sertliğine karşı koyar, kolestrol miktarını ayarlar.

Nikotin Zehirlenmelerinden Korur:
Çok sigara içenlerin sarmısak baş dostudur. Aşın tiryakileri nikotin zehirlenmesine karşı korur.

Kanser Tümörlerini Önler:
Bilimsel araştırmalara göre kanser tümörlerini sarmısak önler. Bu işlevini mide salgılarını uyarmak, bağırsakları mikroplardan temizleme ve kabızlığa engel olma yoluyla yerine getirir.

Nasıl Alacaksınız?
a- Sarımsağı güz sonlannda alın. Zira kış başlannda filiz çıkarmaya (çillenmeye)
başlar.
b- Tanesi iri olsun. Ucuz diye aldığınız küçük taneli sarımsaklar sizi fazla oyalar.
c- İyi sarmısak taş gibi serttir. Parmağınızı bastınn, çökerse almayın, bilin ki içi boşalmıştır.

Nasıl Koruyacaksınız?
Sarımsağı saplanndan bağlayıp demet halinde mutfağınızın duvarına asın. Böylece, çürümesini, çillenmesini önlemiş olursunuz. Aynca duvardaki sarmısak doğal bir dekor olarak mutfağınızı da süsler.

Nasıl Yiyeceksiniz?
Antik Yunanlılann "pis kokulu gül" adını taktığı sarımsağın kokusu gerçekten de çevredekileri rahatsız eder. Bu nedenle de çokları, sevseler bile kendilerini bu kral besinden yoksun ederler. Oysa, aşağıdaki şekillerde sarmısağı yerseniz koku olayı da ortadan kalkmış olur:

a. Bir kaç diş sarmısağı yutun.
b. Yemeklerinize, doğramadan, bol bol sarmısak katın.
c. Fırında et yemekleri hazırlarken, beş, altı diş sarmısağı yıkayın, kabuğuyla birlikte güvecin ya da tepsinin içine atın. Pişmiş sarmısak koku yapmaz.
d. But kızartmalarında sarımsaktan bol bol yararlanın. Budu bir kaç yerden kesin ve buralara sekiz on diş ayıklanmış sarmısak yerleştirin. Butun lezzetinin daha da arttığını göreceksiniz.

Yararlı Bilgiler:
Sarmısağı seven bir milletiz. Mantı, patlıcan, kabak, biber kızartmaları, ıspanak, yaprak ve kabak dolması, çılbır gibi ulusal yemeklerimizin pek çoğu üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yenir. Cacık sarımsaklı yoğurtla hazırlanır, imambayıldının içine bol miktarda sarmısak konur.

Çiğ sarımsağın kokusundan şöyle kurtulabilirsiniz:
1. Sarımsaklı yemekten sonra yanm ya da bir demet maydanoz yeyin.
2. Bir çay kaşığı kahve için.
3. Karanfil çiğneyin.
4. Kekik ya da nane gibi kokulu otlar yeyin.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Sarmısak Sarmısağın faydaları Sarmısak nasıl yenmeli

Sarmısak Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Sarmısak Hakkındaki Yorumlar

Sarmısak hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.