Özgün Yemek Tarifleri

Hıyar ile ilgili bilgiler

Hıyar

Çağdaş Avrupa doktorlarından Jean-Claude Darras, James Mathe, Maurice Plazy, Pierre Dukan, birlikte düzenledikleri ve uzun araştırmaların, bilimsel incelemelerin ürünü olan "Doğal Doktorunuz" eserinde, bu besin hakkında şunları yazıyorlar: "İçinde A, B, C vitaminleri, kükürt, manganez, kalsiyum gibi madensel tuzlar bulunan hıyar zehirlenmelere karşı etkin bir ilaçtır. Çünkü bir yandan idrar söktürerek, öte yandan, karaciğerde birikmiş zehir artıklarını temizleyerek organizmaya canlılık sunar.

Cildi Güzelleştirir:
Hanımlar bu besin kaynağından yararlandıklarında ergenlik sivilceleri ve yüzdeki çıbanlardan kurtulurlar. Bütün laboratuarlar, hazırladıkları güzellik losyonlarının içine mutlaka hıyar suyu katıyor.

Diğer Yararları:
1- Gut hastalığına karşı etkili bir ilaçtır.
2- Bağırsak iltihabına iyi gelir.
3- Güneş yanıklarını geçirir. Güneşten yanmış cildin üstüne hıyar suyu sürüldüğünde, yanık iz bırakmadan iyileşir.
4- Sinirleri dinlendirir.
5- Uykuyu düzene sokar.
6- Serinlik verir ve susuzluğu giderir.

Nasıl Yiyeceksiniz:
• Salatanızın daha lezzetli olmasını istiyorsanız soyduğunuz hıyarı ince ince doğrayın. Üstüne tuz serpip bir kaç saat bekletin. Sonra sudan geçirin. Tuzunu, yağını koyun, limon sıkın, servis yapın.
• Aniden misafiriniz gelmişse veya şu ya da bu nedenle bekleyecek zamanınız yoksa bu takdirde salatanızı şöyle hazırlayın: Hıyann ucundan bir parça kesin. Kestiğiniz yeri bu parçayla öğün. Beyaz bir köpük çıkacak. Köpük kaybolana kadar oğma işlemini sürdürün. Aynı şeyi öteki ucunda da yapın. Soyun. Dilimleyip tuzunu, yağını, limonunu koyarak servis yapın.
• Midesi zayıf olanlar ve bağırsaklarından yakınanlar hıyarı haşlanmış olarak da yiyebilirler ya da sebze çorbalanna katabilirler. O zaman sindirimi çok kolay olur.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Hıyar hıyarın yararlrı hıyarın faydaları hıyar nasıl yenmeli salatalığın faydaları salatalık nasıl yenmeli?

Hıyar Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Hıyar Hakkındaki Yorumlar

Hıyar hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.