Özgün Yemek Tarifleri

Zeytin ile ilgili bilgiler

Zeytin

Ramazan manileri zeytine övgülerle doludur: "Sözümüz yoktur zeytuna / Her tanesi değer cana / Alası Girit zeytunu / Yemeyen benzer mecnuna."

Bir başka manide ise Girit zeytini öğülür: "Hoştur Tiriyye zeytunu / Alem olmuştur meftunu / İftarın baş yemeğidir / Yiyenler bilir tadını."

"Zeytin, ekmek" sözü de dilimizde yaygındır.

Besleyicidir:
Başta fosfor ve kükürt olmak üzere, içinde pek çeşitli madensel tuzlar, A ve C vitaminleri, azotlu ve yağlı maddeler ve karoten bulunan zeytin çok besleyicidir. Organizmanın madensel tuz ihtiyacını karşılar. Erkeğe güç ve enerji verir, yapısındaki kükürt ve karoten nedeniyle kadın cildini güzelleştirir, ona parlak ve canlı bir görünüm kazandırır. Şeker hastalan da korkmadan, diledikleri kadar zeytin yiyebilir, zira zeytin şeker hastalığına karşı en iyi doğal ilaçlardandır.

Bedeni mikrop ve virüslere karşı korur:
Zeytinde bol miktarda C vitamini vardır. C vitamini ise, özellikle, soğuk algınlıklarına, virüslerle bulaşan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı organizmayı korur ve onun direncini artırır.

Gözleri güçlendirir:
İçinde A vitamini bulunduğundan, zeytin gözleri güçlendirir. Zeytin yağı halk arasında bir çok göz hastalıklarına karşı ilaç olarak kullanılır.

Karaciğerin dostudur:
Zeytin, karaciğerin dostudur. Bol bol zeytin yiyenler, tehlikeli bir hastalık olan sarılığa yakalanmazlar. Bu değerli besin, aynı zamanda böbreklerdeki kum ve küçük taşlan da eritir.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

Zeytin

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Zeytin Zeytinin faydaları Zeytin yararları Zeytin nasıl yenmeli

Zeytin Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Zeytin Hakkındaki Yorumlar

Zeytin hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.