Özgün Yemek Tarifleri

Fıstıklı Dolama Tarifi, Yapılışı

Fıstıklı Dolama Malzemeleri

1 paket baklava yufkası
1 kg. öğütülmüş antepfıstığı içi,
300 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).
Şerbet için
1200 gr. toz şeker,
800 gr. su,
Yarım limonun suyu.

Fıstıklı Dolama Yapılışı

Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin; tam ortasından enine keserek iki parçaya bölün. İki parça yufka istifini üst üste koyun. Dikdörtgen bir tepsinin uzun kenarını ölçü alıp yufkaların iki yanından fazla kısımları kesip ayırın.
İnce oklavayı bir yufkanın ucuna koyun. Yufkanın üzerine fıstık serpin; sonra yufkayı oklavaya rulo gibi sarın. Tezgâhtan kaldırmadan yufka rulosunu iki ucundan hafifçe büzüştürüp bir daha yuvarlayın. Sonra tepsinin içine enlemesine oklavadan sıyırın. Bu işlemi tepsi dolana kadar tekrarlayın.
Tepsiye dizilen ruloları dilimledikten sonra, erimiş yağdan, kuru yer kalmayacak şekilde serpiştirin.
Tepsiyi, kasap kâğıdı ile örtüp 150 derecedeki fırına sürün; 20 dakika kadar pişirdikten sonra çıkarıp soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Fıstıklı Sarmanın özelliği, yaprak sarması gibi yeşil görünmesidir. Kasap kağıdı, tatlının fırında kızarmayıp bu özelliğini koruyabilmesi için kullanılmaktadır.
Afiyet olsun.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

Antep Fıstıklı Sarma Antep Fıstıklı Sarma Antep Fıstıklı Sarma

İlgili Etiketler:

yemek tarifleri en yeni tarifler usta aşçı tarifleri lezzetli tarifler Antep Fıstıklı dolama Antep Fıstıklı dolama tarifi dolama tatlısı tatlı tarifleri baklava tarifleri

Fıstıklı Dolama Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Fıstıklı Dolama Hakkındaki Yorumlar

samedm : yaptim cok guzel oldu tesekkur ederim tadi cok guzel ve simdi bir kez daha yapacagim memnun kaldim herkeze oneririrm

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor.