Özgün Yemek Tarifleri

Enginar ile ilgili bilgiler

Enginar

Enginar, özellikle Avrupa sofralarının gözde yemeğidir. Kralların devrilmesine rağmen, uzun dönem Fransa'nın başbakanlığını yapan Dük Rişliyö (Richelieu) krala ve saray erkanına sık sık enginar ziyafetleri verirdi. Onsekizinci yüzyıl Fransasında belediyeler lokantalar her öğünde enginar yemeği bulundurulmasını şart koşmuştu.

Enginarın kadrini bizim halkımız da bilir. Yavuklusundan ayrı düşen genç kız hüznünü şöyle dile getiriyor:

Enginarı haşladım
Doldurmaya başladım
Ellerin yari geldi
Ağlamaya başladım

Bir ramazan manisi de enginarı şöyle över:

Pek severler enginarı
Rengi güzel, baldan sarı
Etli pirinç çorbasına
Kullanırlar ekşi narı..

Yararları:
Eski Mısırlıların bulup yetiştirdiği, daha sonra Araplar aracılığıyla İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine yayılan enginarın pek çok yararı vardır:
• A ve B vitaminleri, manganez, fosfor ve demir gibi madensel tuzlar, azotlu maddeler yönünden zengindir, enginarda bulunan karbonhidratların sindirimi şeker hastalarının bile özümleyebileceği kadar kolaydır.
• Karaciğer ve böbrek yetersizliklerine, karaciğer ve böbrek sancılarına, sanlığa karşı etkili bir doğal ilaçtır.
• Romatizma ağrılarını giderir.
• Astım ve egzamaya karşı devadır.
• Kan dolaşımını düzenler ve kanı zehirli artıklardan temizler. Kolestrolün neden olduğu damar sertliği, kalp sancıları, enfarktüs, beyin kanamalan gibi hastalıkları önler.
• Cinsel uyanadır. Avrupa'da yaşlı erkekler sofralarında enginara baş köşeyi verirler. Kont Richlieu'nün dostlarına çektiği enginar şölenleri bu yöndün ünlüdür.

Nasıl alacaksınız?
1- Enginarın yapraklarının ucu ne kadar siyahsa sebze de o kadar bayattır. Taze enginar almak istiyorsanız yeşil yapraklannın ucuna bakın.
2- Enginarın sapında delik delik varsa içinde de kurt var demektir. Zira bu delik kurdun yolunu gösterir.
3- Enginarın iyisi ağır olanıdır. Sebzeyi avucunuza alıp okkalayın ve ağınnı tercih edin.
4- yapraklar birbirlerinden çok aynlmışlarsa ya da üstlerinde siyah lekeler varsa bu sebzenin bayatlığını gösterir.
5- Enginarın sapı işe yaramaz. Çoğu zaman satıcılar sapı uzunsa kilodan kazanmaya çalışırlar. İyi bir enginann sapının uzunluğu 10 santimi, yani bir kanşı geçmemelidir.

Nasıl yiyeceksiniz?
1- Bir Fransız atasözü; Mangez du vert, mangez du fer" diyor. Yani bu söz "Yeşil yiyen demir vitamini de alır"anlamına geliyor. Yazık ki ev kadınlannın çoğu enginann en yararlı kısımları olan yeşil yaprakları çöplüğe atıp onun yalnızca göbeğinden yemek hazırlıyorlar, bu yeşil yapraklan da haşlayarak sofraya koyun.
2- Aldığınız enginan aynı gün yemek yapmayacaksınız onu sapıyla ve içisu dolu bir kaba koyarak saklayın.
3- Yemek hazırlarken enginarın sapını bıçakla kesmeyin, elinizle burarak koparın. Böylece sebzeyi de sindirimi güç olan liflerden kurtarmış olursunuz.
4- Pişmiş enginan buzdolabında 24 saatten fazla bekletmeyin. Zira içinde çok çabuk toksinler yani zehirli maddeler oluşur.
5- Toprağa yakın ve bol ilaçla yetişen bir üründür. Yemek yapmadan önce enginan en az üç kez yıkayın.

Nasıl koruyacaksınız?
Elbette ki enginar çiçek değil sebzedir. Ama, hemen pişirmeyip bekleteceksiniz, taze olarak korumak için ona çiçek muamelesi yapmalısınız, bir tasa su doldurun, enginarı saplan aşağı gelecek şekilde tasın içine koyun.

Yararlı Bilgiler
• Ev kadınlan enginarın yalnız göbeğini kullanıp, kalan kısmını çöpe atıyor. Uluslararası istatistiklere göre, bir kilo enginann yemekte kullanılan kısmı sadece 360 gramı. Kalanı, yazık ki, çöpe gidiyor. Oysa, yeşil yaprakların da değerlendirilmesi gerekir.
• Enginar, bazen tane, bazan da kilo olarak satılır. Bir enginarın ortalama ağırlığını bilmezinde fayda var: 250 gram.
• Enginar pişerken ağırlığının yüzde günçünü kaybeder. Yani tencereye koyduğunuz enginar hayli hafiflemiş olarak çıkıyor.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Enginar Enginar nasıl korunmalı? Enginar nasıl yenmeli Enginar alınmalı Enginar yararları

Enginar Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Enginar Hakkındaki Yorumlar

Enginar hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.