Özgün Yemek Tarifleri

Havuç ile ilgili bilgiler

Havuç

Havucu sofradan eksik etmeyin, çorbalarınıza bol bol havuç doğrayın. Yapısında demir (yüzde 7 oranında), fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi çeşıtli mineraller ve elementler, başta A olmak üzere, B ve C vitaminleri doğrudan doğruya özümlendiği için şeker hastalarına bile dokunmayan levüloz ve dekstroz gibi meyve şekerleri, karoten ve karotin esansı bulunan havuç salatası, tek başına, bedeninizin bir günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeter.

Soymayın-fazla kazımayın:
Havucun beslenme yönünden en zengin kısmı üst yüzeyidir. Havucu soymayın, bıçakla fazla kazımayın. Çok iyi yıkayın ve ondan sonra rendeleyin. Yemeklere katılan havuca gelince, pişince besin değerinin bir kısmını yitirir, ama kalan kısmı bile pek çok sebzenin veremediği gücü sağlar.

Şoförler bol bol havuç yemelidir:
Gözler için çok gerekli olan A vitamini havuçta fazla miktarda bulunur. Bu nedenle, başta şoförler olmak üzere, bütün taşıt sürücüleri bol bol havuç yemelidir. Serinlik verir-susatmaz
İçindeki meyve şekerleri kısa zamanda özümlendiği için, havuç susatmaz, serinlik verir.

Havuç yiyen geç yaşlanır:
Havuçta bulunan zengin madensel tuzlar ve özellikle fosfor erkeğin cinsel gücünü arttınr, öte yandan hücreleri besleyip yenilediğinden, bol bol havuç yiyen erkek de kadın da genç kalır, geç yaşlanır.

Kadını güzelleştirir:
Yapısındaki karoten cildi güzelleştirir. Bir Fransız atasözü "Havuç kadını sevimli, kadın tenini pembe yapar" diyor.

Pek çok derdin dermanıdır:
Bu değerli sebze, pek çok derdin dermanıdır. Havuç suyu balgam söktürür, bronşları açar ve kuru öksürüğü keser. Bağırsakları yumuşatır. Karaciğeri güçlendirir ve karaciğer yetersizliklerine karşı birebir ilaçtır. Rendelenmiş havuç tenin üstüne konur ve temiz bir bezle sarılırsa, yanıkları, çıbanları, egzamaları ve benzer yaraları iyileştirir.

Döl bereketi verir:
İçinde E vitamini olduğundan, havuç yiyen kadınlar daha çabuk çocuğa kalır. Uzun süredir çocuğu olmayan eşler, bir de havuç kürü denemelidir.

Kansere Karşı İlaçtır:
Avusturyalı Dr. R.Breuss kanser hastalarına havuç suyunu ilaç olarak veriyor. Breuss'un kuramına göre kanserin nedeni hücrelerde biriken zehirli artıklardır. Havuç idrar söktürerek kanı ve hücreleri bu zehirli artıklardan temizliyor.

Nasıl Alacaksınız?
1- Havucun kalını deği, ince ve uzun olanı makbuldür. Kalın havucun içi selüloz doludur.
2- Ucundaki yeşil yapraklar tazeliğin göstergesidir.
3- Taze havuç diri ve sert, bayat havuç yumuşak ve pörsümüştür.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Havuç Havucun faydaları Havucun yararları

Havuç Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Havuç Hakkındaki Yorumlar

Havuç hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.