Özgün Yemek Tarifleri

Marul ile ilgili bilgiler

Marul

Ana yurdu Sibirya olan marulu Latinler ve Romalılar da biliyordu. Roma İmparatoru Augustus sağlığına marul sayesinde kavuştu. Yıllardan beri süregelen karaciğer hastalığını marul iyileştirmişti.

Kıvırcık ve göbekli marul olmak üzere ülkemizde yalnızca iki türü yetişir. Avrupalılar ayrıca "dikenli marul" ya da "yabani marul" adı verilen, yüksek boylu, mavi yapraklı bir marulun da salata ve yemeğini yaparlar.

Nasıl Alacaksınız?
1- Göbekli marulun ortası filiz çıkarmayacak.
2- Elinizi ortaya daldırdığınızda göbek elinize gelecek.
3- Kıvırcık marul yeşil ve sıkı olacak, yaprakları salkım saçak olmayacak.

Nasıl Yiyeceksiniz?
Marulda demir, kalsiyum ve fosfor gibi madensel tuzlar, klorofil ve A, B, C, D ve E vitaminleri var. A, D ve E vitaminleri güneş ışığına ve havaya B ve C vitaminleri ise sıcağa karşı duyarlıdır. Marul alır almaz tüketin, aksi takdirde içindeki bazı vitaminler gün ışığı ve havadan etkilenerek besin değerlerinin bir kısmını yitirir, ayrıca yapraklan da buruşur. İlla bekletmeniz gerekiyorsa, içi su dolu bir kaba koyun ve kapağını kapatın. Buzdolabında fazla durursa çürür. Yere yakın, toprakla temasta olan bir bitkidir. Mikroplardan ve zehirli kimyasal artıklardan korunmak için, yaprakları tek tek açarak marulu bir kaç sudan geçirerek iyice yıkayın. Hatta sirke ya da limon katılmış suda bir saat kadar bekletirseniz daha iyi olur.

Yararları:
• Kanı mikroplardan temizler.
• Gut hastalığına karşı etkili bir ilaçtır.
• Şeker hastalarının dostudur, kandaki şeker oranını düşürür.
• İdrar söktürerek zehirli artıkları dışarı atar, tansiyonu ayarlar.
• Kadınların ay hali sancılarını hafifletir.
• Fiziksel ve zihinsel yorgunluktan giderir.
• Organizmanın madensel tuz ve vitamin gereksinimini karşılar.
• Uyku verir.

"Hadım Otu":
Beslenme ve doğa uzmanı Maurice Messegue marul hakkında şunları yazar: "Marul uykusuzluğa ve sinir bozukluklarına iyi geldiği gibi aşırı cinsel istekleri de yumuşatır. Bu nedenle eskiler marula "hadım otu" derlerdi. Cinsel istekleri taşkın olanlar marul yiyerek taşkın arzularına gem vurabilirler."

Marulun şehvet kesici ve uyku verici özelliği yapısında bulunan "Latex" adlı sütten doğar. Nitekim bir çok ağrı kesici, yani uyuşturucu ilaçların yapımında bu latex sütü kullanılır.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Marul Marulun faydaları Marulun yararları Marul nasıl tüketilmeli? Marul nasıl saklanmalı?

Marul Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Marul Hakkındaki Yorumlar

Marul hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.