Özgün Yemek Tarifleri

Kereviz ile ilgili bilgiler

Kereviz

Yapısında A, B, C vitaminleri, başta fosfor olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve bitki özü bulunan kereviz organizmayı besleyen zengin bir sebzedir.

Eski Fransa'da yaygın olan şöyle bir özlü söz vardı: "Eğer her insan kerevizin faydalarını bilse Paris'ten Roma'ya kadar, yollara düşüp her yerde kereviz arardı."

Hekimlerin babası Hipokrat hastalanna şunu öneriyordu: "Altüst olmuş sinirleriniz için kereviz, besininiz ve ilacınız olsun."

Şair Homer "İlyada" adlı destanında Achille'in bu bitkiyi saçlarina sık sık sürdüğünü ve Achille'in saçlarinın bu yüzden gür olduğunu yazar.

Ortaçağ'ın ünlü hekimlerinden Sainte Mildegarde ona, her derde deva, evrensel bir ilaç gözüyle bakıyordu.

Eski çağlann bu yararlı besinini Avrupa ancak 16. yüzyıldan sonra öğrenmeye başladı. Ve bu besin hala bir çok ünlü hekimler, beslenme uzmanlan ve doğa bilimciler tarafından çeşitli hastalıklara karşı ilaç olarak öneriliyor.

Yararları:
• Böbrek hastalıklanna, mesane yolundaki yangılara, böbrek ve mesane kumlan-na, taşlarına karşı etkili bir doğal ilaçtır.
• Gut hastalığının ve romatizmanın iyileşmesini kolaylaştınr.
• Midenin daha iyi çalışmasını sağlar.
• İştah açar ve organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimlerini karşılar.
• Çevre kirliliğinden dolayı zehirlenenlere karşı panzehirdir, kanı zehirli artıklardan temizler.
• Zayıflamak isteyenler bol bol kereviz yesinler, hem tok tutar, hem de rejim sırasında organizmayı madensel tuzlar ve vitaminler yönünden destekler.
• Cinsel gücü arttırır.

Nasıl Alacaksınız?
1. Kerevizi yeşil yapraklarıyla birlikte alın. Yeşil yapraklan baş ve gövdesinden daha çok vitamin ve madensel tuzlar taşır.
2. Satın alırken kerevizin daha çok küçük ve orta boylulannı seçin.

Nasıl koruyacağız?
Fazla bekletildiğinde besin değerini yitirir. Buzdolabmızda ya da bir başka yerde kerevizi saklarken baş aşağı koymayın. Aksi takdirde o güzelim yeşil yapraklan çürür. Besin değerini yitirir. Kerevizi en iyi koruma şekli, onu, yapraklan yukan gelecek şekilde suyun içine koymaktır.

Nasıl yiyeceksiniz?
1. Kökü toprakta olan bir besindir. Bu yüzden de mikroplu sularla ve kimyasal artıklarla çok temastadır. İyice soyduktan sonra aynca bir kaç kez yıkayın.
2. Tencereye ince dilimler halinde doğrayın, daha kolay pişer.
3. Kerevizin suyunu gaz yapar diye atmayın. Bir limonu dilim dilim doğrayın. Bu limon gazını alır.
4. Şayet suyunu kullanmak istemiyorsanız onun saçlannız için iyi bir şampuan olduğunu ve kepekleri önlediğini unutmayın.

Faydalı Bilgiler:
1. Kereviz A,B,C vitaminleri, fosfor, demir ve iyot yönünden zengindir, tüketeceğiniz kadar alın, buzdolabında fazla bekletmeyin.
2. Pişirirken tencerenin kapağını sık sık açmayın.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Kereviz Kereviz hakkında faydalı bilgiler Kereviz nasıl yenmeli?

Kereviz Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Kereviz Hakkındaki Yorumlar

Kereviz hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.