Özgün Yemek Tarifleri

Mercimek ile ilgili bilgiler

Mercimek

Ramazan davulcuları, söyledikleri manilerde bekçilere takılıp yarenlik eder, onların iftar ve sahur yemeklerini, ramazan hazırlıklarını abartarak dile getirirlerdi. Bu tür manilerin birinde bekçinin zahire hazırlığı şöyle anlatılır:
"Yüz elli bin güllaç almış
Harcı hele pek çoğalmış
Nohut, börülce, mercimek
Üç yüz kile kadar olmuş."

Mercimek sofraların temel besinlerinden biridir. Çorbası, etli yemeği yapılır, pirinç pilavına katılır. Mercimek köftesi doğu illerimizin ünlü yemeklerindendir.

Yararları:
Kalorisi Yüksektir, Enerji Verir:
Mercimeğin kalorisi yüksektir. Bir karşılaştırma yapılırsa örneğin, güçlü bir diğer besin olan turpun her yüz gramında 30 kalori ve 31 miligram fosfor bulunduğu halde, mercimeğin 100 gramı organizmaya 334 kalori ve 412 miligram fosfor sağlar. Fiziksel enerji harcıyan ağır işlerde çalışanlar mercimekle beslenirlerse daha az yorgunluk hissederler.

Besleyicidir:
Mercimekte A, B bir ve PP vitaminleri, fosfor ve demir gibi madensel tuzlar, azotlu maddeler bulunur. Besleyicidir ve tok tutar.

Cinsel Gücü Arttırır:
Hem yapısındaki fosfor nedeniyle, hem de gaz yaptığı için cinsel gücü arttırır. Ülkemizin bazı yörelerinde, gerdeğe girecek güveye mercimek köftesi yedirilir.

Kan Yapar:
Mercimekte demir vardır. Demir, bilindiği gibi, kan yapar.

Sindirimi Zordur:
Sindirimi zordur. Ayrıca gaz da yapar. Yaşlıların mercimeği fazla kaçırmaması gerekir. Kırmızı mercimek yeşil mercimeğe oranla daha kolay sindirilebilir.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Mercimek Mercimek nasıl tüketilmeli? Mercimeğin yararları Mercimeğin faydaları

Mercimek Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Mercimek Hakkındaki Yorumlar

Mercimek hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.