Özgün Yemek Tarifleri

Kuru Sebzeler Hakkında Bilgi

Kuru Sebzeler

Nohut

Yemek Tarifi Bak

Nohut Besleyici bir gıdadır. İçinde bol miktarda fosfor ve potasyum, magnezyum, demir gibi madensel tuzlar, A, B, C vitaminleri, azotlu maddeler, nişasta ve şeker bulunur. Nohutun bir çok yararlan vardır. Bunlardan bazılarını belirtelim.

Enerji Verir:
Her yüz gram nohut 360 kalori sağlar. Enerji veren bir besindir. Ağır işlerde çalışanlar, fazla miktarda fiziksel güç harcayanlar nohutla beslendikleri takdirde daha az yorgunluk hissederler.

Tok Tutar:
Yapısında azotlu maddeler ve sellüloz bulunduğu için tok tutar.

Anne sütünü arttırır:
Nohutun bir diğer önemli özelliği de anne sütünü arttırmasıdır. Ünlü Türk hekimi İbni Sina emzikli annelere nohut yemelerini önerir.

Kadını güzelleştirir:
Yüzdeki lekeleri giderir, kadını güzelleştirir. Nohutu suda beklettiğiniz zaman suyunu atmayın. Bu su ile yüzünüzü yıkayın, parasız bir doğal losyondur.

Kanı temizler:
Nohut kanı toksin dediğimiz zehirli artıklardan temizler.

Cinsel Gücü arttırır:
İçinde fosfor bulunduğuve gaz yaptığı için erkeğin cinsel gücünü arttırır. İranlı yazar Şeyh Hafız Nefvazinin "Kokulu Bahçe" adlı eserinde ve Avrupa'da yazılan kitapların çoğunda nohutun cinsel gücü arttırdığı yazılır.

Diğer Yararları:
• Damarları açar, bağırsakları yumuşatır.
• Sırt ve baş ağrılarını keser.
• Böbrekteki ve idrar yollarındaki kumları temizler.
• Göğüs ve boğazdaki şişkinliği indirir.
• Öksürüğü keser.
• Kilo aldırır.

Mercimek

Yemek Tarifi Bak

Mercimek Ramazan davulcuları, söyledikleri manilerde bekçilere takılıp yarenlik eder, onların iftar ve sahur yemeklerini, ramazan hazırlıklarını abartarak dile getirirlerdi. Bu tür manilerin birinde bekçinin zahire hazırlığı şöyle anlatılır:
"Yüz elli bin güllaç almış
Harcı hele pek çoğalmış
Nohut, börülce, mercimek
Üç yüz kile kadar olmuş."

Mercimek sofraların temel besinlerinden biridir. Çorbası, etli yemeği yapılır, pirinç pilavına katılır. Mercimek köftesi doğu illerimizin ünlü yemeklerindendir.

Yararları:
Kalorisi Yüksektir, Enerji Verir:
Mercimeğin kalorisi yüksektir. Bir karşılaştırma yapılırsa örneğin, güçlü bir diğer besin olan turpun her yüz gramında 30 kalori ve 31 miligram fosfor bulunduğu halde, mercimeğin 100 gramı organizmaya 334 kalori ve 412 miligram fosfor sağlar. Fiziksel enerji harcıyan ağır işlerde çalışanlar mercimekle beslenirlerse daha az yorgunluk hissederler.

Besleyicidir:
Mercimekte A, B bir ve PP vitaminleri, fosfor ve demir gibi madensel tuzlar, azotlu maddeler bulunur. Besleyicidir ve tok tutar.

Cinsel Gücü Arttırır:
Hem yapısındaki fosfor nedeniyle, hem de gaz yaptığı için cinsel gücü arttırır. Ülkemizin bazı yörelerinde, gerdeğe girecek güveye mercimek köftesi yedirilir.

Kan Yapar:
Mercimekte demir vardır. Demir, bilindiği gibi, kan yapar.

Sindirimi Zordur:
Sindirimi zordur. Ayrıca gaz da yapar. Yaşlıların mercimeği fazla kaçırmaması gerekir. Kırmızı mercimek yeşil mercimeğe oranla daha kolay sindirilebilir.

Diğer Bilgiler

[1]2 3 4 5 ... Son Sayfa