Özgün Yemek Tarifleri

Çilek ile ilgili bilgiler

Çilek

Sera üretimi sayesinde her mevsimde bulunabilen çileği sofranızdan eksik etmeyin. İçinde B,C,E,K vitaminleri, demir, kalsiyum ve silisyum gibi madensel tuzlar ve oligo-elementler bulunan bu meyvenin bir çok yararları var.
Çileğin anayurdu henüz bilinemiyor. İsviçre'nin ünlü doktorlanndan Jean Boleau "bahçenizde ekilecek birkaç kanşlık yer varsa oraya çilek ekin" diyor.
Bu değerli meyvenin belli belirsiz bir tadı var. Ama yararlan sonsuz.

Kanı Zehirlerden Temizliyor:
Gölgelikleri seven çilek kanımızı zehirlerden temizler ve hücrelerimize, organizmaya yeni bir canlılık kazandınr. Bu meyvenin yararlan çok eski çağlardan beri biliniyor. Yunanlı hekim Theophraste, Latin şairlerinden Ovide ve Virgile yapıtlarında çileğin yararlarını sürekli dile getirirler. Ortaçağlarda çileğin büyülü bir bitki olduğu sanılırdı. Onaltıncı yüzyıldan sonra hekimler çileği daha bir dikkatle incleeyerek onun yararlarına yapıtlannda daha geniş yer vermeye başladılar.

Diğer Yararları:
• İsveçli ünlü hekim Linne, bol bol çilek yiyerek kendisindeki gut hastalığını iyileştirdiğini anlatır.
• Yüz yıl yaşıyan Corneille ve ömrü amcası kadar uzun olan Fransız yazarı Fontenelle dinçliğini çileğe borçlu olduğunu söyler.
• Yaralan ve ülserleri iyileştirir.
• Bağırsakları mikroplardan temizler, kolit'e karşı bire bir ilaçtır.
• Dalak hastalıklarına, karaciğer yangılanna iyi gelir.
• Böbrekteki ve idrar kesesindeki mikroplan kırar.
• Cildi güzelleştirir. Çileği nasıl alacaksınız?
• Çileğin küçüğü büyüğünden daha lezzetlidir. Çünkü çilek sulandıkça büyür, büyüdükçe lezzeti azalır.
• Rengi parlak olmalıdır, parlaklık tazeliğin işaretidir.
• Satıcıların yaptığı hilelere aldanmayın. Çoğu zaman, plastik kaplarda satılan çileklerin altına fazla olmuş ve eziklerini, üstüne ise parlak renkli ve kırmızılarını koyuyorlar. Bu nedenle plastik kaplardaki çilek yerine açıkta satılan çilek almayı tercih edin.

Çileği nasıl yiyeceksiniz?
Bu meyve yaygın tarımla değil, yoğun tarımla, seralarda üretilir. Bol miktarda yapay gübre, kimyasal gübre kullanılır. Sofraya koymadan önce bir çok kez sudan geçirerek onu kimyasal gübrelerin zehirleyici etkilerinden arındırın. Hatta en az üç kez yıkadığınız çileği bir süre, içinde sirke bulunan bir kapta bekletmenizde büyük yarar vardır. Böylece kimyasal gübreler ve tarım ilaçlarının zehirli artıklarından tümüyle temizlenmiş olursunuz."

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

İlgili Etiketler:

faydalı bilgiler yemek tarifleri sitesi Çilek Çileğin yararları çileğin faydaları

Çilek Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Çilek Hakkındaki Yorumlar

Çilek hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.