Özgün Yemek Tarifleri

Aşure Tarifi Tarifi, Yapılışı

Aşure Tarifi Malzemeleri

3 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı kuru üzüm
10 adet kuru incir
10-15 adet kuru kayısı
1 su bardağı fındık veya yer fıstığı
2 adet elma
4 su bardağı şeker
1 çay kaşığı Tuz
5-6 tane karanfil
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz
Tarçın

Aşure Tarifi Yapılışı

İlk olarak nohut ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden aynı veya ayrı kaplarda ıslatın. Buğdaylarıda güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzün. Sıcak su ile akşamdan ıslatın. Sabahleyin ilk olarak nohut ve kuru fasulyelerin suyunu süzüp, düdüklü tencerede üzerini 2 veya 3 parmak geçecek kadar soğuk su ilave edip 30-35 dakika kadar kaynatın. Buğdayları büyükçe bir tencereye aktarın. Buğdayların üzerine 4-5 parmak geçecek şekilde soğuk su ile yumuşayana kadar kaynatın.
Kayısı, üzüm ve inciri güzelce çöplerini ayıklayın ve yıkayın. Kayısıları tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Bir tencereye kayısı ve üzümleri aktarın ve bunların üzerlerini dört parmak geçen soğuk su ile 10-15 dakika kadar kaynatın.
Büyükçe bir tencereye koymuş olduğumuz buğdayların üzerine nohutve kurufasulyelerin suyunu süzüp ilave edelim. Kuru meyveleri sularıyla beraber aktarın. Suyu yeterli değilse yeterince kaynamış su ilave edin.
Tencerenin altını orta hararetli ateşe getirin. Kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Şekerin miktarını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. 10-15 dakika kadar daha kaynatın. Altını kapatın. Tavla zarı büyüklüğünde doğranmış elmaları, incirleri, karanfilleri ve fındığını ilave edin. Bir çimdik tuz katın ve karıştırın. Koyu kıvamlı bir aşure isteyenler bu noktada 1 su bardağı soğuk su ile inceltilmiş 1 çorba kaşığı nişasta ilave edebilirler.
Tarçın ve cevizi servis tabaklarına koyduktan sonra üzerine serpin. Eğer cevizi tencereye karıştırırsanız aşureniz kararır. İsteye bağlı olarak nar ile süsleyebilirsiniz. Aşuremiz servise hazırdır. Afiyet Olsun.

Paylaş tweet facebook

İlgili Görseller

Aşure Aşure Aşure

İlgili Etiketler:

Aşure tarifi tatlı tarifleri yemek tarifleri en yeni tarifler usta aşçı tarifleri lezzetli tarifler

Aşure Tarifi Hakkında Yorum Yazabilirsiniz.


Aşure Tarifi Hakkındaki Yorumlar

Aşure Tarifi hakkında henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.